Az Exeterben talált Sandakada pahana, vagyis holdkő (Fotó: Bonhams)

Ritka faragott követ találtak az angliai Exeterben. A buddhista építészet remeke, a majdnem egy tonnás gránit küszöbkő (Sandakada pahana) Sri Lankából származik, az Anuradhapura korból, i.sz. 1000 körül egy templom küszöbköveként szolgált. A kő, amely évtizedekig egy családi ház kertjében mohásodott szerdán a Bonhams aukciós ház londoni árverésén 553 250 fontért (mintegy 200 millió forint) kelt el. A becsült érték több mint tízszereséért.

A gazdagon faragott félkör alakú egy tonnás gránitkő lovakat, elefántokat, madarakat, oroszlánokat és teheneket ábrázol. Tulajdonosa Bronwen Hickmott több mint egy évtizede próbálja meggyőzni az aukciós házakat – például a Sotheby’s -, hogy a birtokában lévű tárgy valami különleges dolog, de az általa csak „kavicsnak” becézett faragványról sokáig nem sikerült kideríteni, hogy mi is az pontosan, mígnem a Bonhams szakértői kezébe nem került a róla készült fénykép.

Sam Tuke, a Bonhams munkatársa arról számolt be, hogy a nő először egy fotót mutatott neki, amelyen a kő látható, majd elmesélte a történetét is, miszerint az anyja sussexi házából származik, amelyet egy Sri Lankáról az ötvenes években visszatelepült teaültetvényestől vásároltak. Bár a család később eladta a házat, a kő egészen szerdáig az ő tulajdonukban maradt, amikor is a Bonhams több mint félmillió angol fontért adott túl a 30-50 ezer fontra becsült műalkotáson.

A félmillió fontos kő in situ (Kép: Bonhams)

„Múzeumi darab” – mondta a Bonhams Iszlám és Indiai Művészeti Részlegének vezetője, Alice Bailey a kifogástalan állapotú kőre, amely a szingaléz építészet egyik jellegzetessége. Eddig összesen hat ilyet ismer a tudomány, a most elárverezett darab a hetedik.

„Londonban ünnepelünk. Holnap vásárolni megyek” – mondta a Daily Mailnek Bronwen Hickmott, az egykori tulajdonos, aki rendkívül elégedett az árverés végeredményével.