Lepsényi Imre: Variációk a Kassák Múzeum logójára, képeslapsorozat, 2012

A Kassák Múzeum arculata elnyerte a Good Design-díjat, amelyet a chicagoi Athenaeum - Museum of Architecture and Design és a European Centre for Architecture, Art, Design and Urban Studies ítél oda minden évben. Ezzel az intézmény már a második jelentős nemzetközi dizájndíjat tudhatja magáénak. A múzeum 2012 őszén a Red Dot dizájn díjat is megkapta.

Az évente kiosztott Good Design-díj jelentős elismerésnek számít. A díjat 1950-ben alapították Eero Saarinen, Charles és Ray Eames és Edgar Kaufmann Jr. építészek Chicagoban. Az elmúlt hatvan év során számos innovatív terméket, koncepciót és elképzelést megalkotó dizájnernek ítélték oda.

2012. októberében Berlinben a Red Dot Award 2012: Communication Design díját vehette át az arculati dizájnért, 2013. márciusában pedig a Szépművészeti Múzeum által alapított MúzeumCafé magazin díját kapta meg Sasvári Edit, a múzeum vezetője, „az intézmény nemzetközi mércével mérve is látványos tartalmi és formai megújításáért”.

A Kunsztblog megkérdezte Sasvári Editet, szerinte milyen a jó múzeumi arculat: „Nem tudom. Azt tudom csak elmondani, amit mi gondoltunk annak. Az volt a célunk, hogy a lehető legjobban visszaadja a múzeum karakterét, és azt is, hogy mit tudunk ma kezdeni Kassák szellemiségével. Erre épül az egész koncepciónk. A tervezővel egyetértettünk abban, hogy az arculat ne Kassák műveinek másolásával jöjjön létre, ami egyébként mindenkinél egy nagy csáberő, ne formajáték legyen, hanem a dizájn mai nyelvén szólaljon meg. Fontos szempont volt az is, hogy az arculat nemzetközi viszonylatban is megállja a helyét. Ez Kassák esetében kihagyhatatlan szempont. Voltak még persze technikai megfontolások is. Például, hogy a logó kis méretben is jól felismerhető maradjon. Lepsényi Imre vezetett rá minket arra, hogy mi működhet jól, és mi az, ami a szempontjainknak a legjobban megfelel.”

Kassák Lajos: Romboljatok, hogy építhessetek, építsetek, hogy győzhessetek!

A Kassák Múzeum kilenc évvel Kassák Lajos (1887-1967) halála után nyílt meg az óbudai Zichy Kastélyban, 1976 novemberében. Azóta a művész életművének és a magyar avantgárd kutatásának és bemutatásának fontos helyszínévé vált. A 2011 áprilisára megnyílt új állandó kiállítás után a múzeum tavaly új arculattal jelentkezett, amelyet Lepsényi Imre tervezett. Lepsényi első magyarként 2011 is elnyerte a Red Dot-díjat, szintén a kommunikációs design kategóriájában a budapesti Izraeli Kulturális Intézet arculatával. Tavaly egy másik munkájával is nyert, egy elektronikus hibák kivizsgálásával foglalkozó cég arculatának megtervezéséért.