Valószínűleg volt az a (temérdek) pénz, amiért Zaha Hadid, az egyébként zseniális iraki születésű brit sztárépítész egy diktátor emlékére épített kulturális központot. November 5-én adták át ugyanis Azerbajdzsán fővárosában, Bakuban a Heydar Aliyev Centert, az ország össznemzeti vezére születése 90. évfordulója tiszteletére. Az ünnepségen Zaha Hadid meghatottságának adott hangot.

Az épületet Ilham Alijev rendelte meg, Hejdar fia, aki apja halála óta irányítja, ugyancsak biztos kézzel az országot. Biztos kézre utal, hogy az idei választások eredményét, Ilham fölényes győzelmét már egy nappal az elnökválasztás előtt bejelentették.

Ilham Alijev

Hejdar Alijevről mindenképp tudnunk kell, hogy „Azerbajdzsán utóbbi több mint harminc évét felölelő történelme eltéphetetlen kötelékekkel kapcsolódik Hejdar Alijev nevéhez. A nép ezen évek során a társadalmi-politikai, a gazdasági és a kulturális élet területén történő újjászületése az ő nevéhez fűződik. (…) Kiemelkedő politikai szereplőként és államférfiként, a nép feltétlen vezetőjeként még életében élő legendává vált, ezért a Hejdar Alijev jelenség mindig vonzotta a figyelmet; a világszerte elszórtan élő azeri nép össznemzeti vezérének viharos elragadtatást kivívó politikai tevékenysége széleskörű nyilvánosságot kapott a köztársasági, és a világsajtóban egyaránt.”

Mindezek az információk a rendkívül informatív, a 90. évfordulóra készített, és 50 nyelven(!), magyarul is elérhető honlapon szerepelnek. Mindenkinek ajánlott a Nagy Vezető 90 pillanata menüpont tüzetes átböngészése. E menüpont tartalma azonban sajnos csak azeri, angol és orosz nyelven elérhető.

A kulturális központot 2007-ben kezdték el építeni, legmagasabb pontja 74,1 méter magas és alapterülete 57,519 négyzetméter, költségéről becslések vannak csak. A komplexumban jelen pillanatban Andy Warholnak és Tahir Salakhovnak van kiállítása. Tahir Salakhov párosítása Warhollal kitűnő ötlet és nagy találat, hiszen Warhol kora igen sok híres és nagy emberéről készített portrét, Elvistől Maóig, Salakhovot pedig grandiózus méretű és mély átéltségű Alijev-portréiről is nevezetes.

Zaha Hadid